RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil)

RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil)

RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil)

Palmiye yağı, dünyanın en çok yönlü kullanılan bitkisel yağıdır. Yemeklik yağlar, margarinler, dondurma, çikolata, pizza hamuru, bisküvi, kurabiyeler ve ekmek gibi pek çok gıda ürünün içerisinde bulundur. Bu ürünlerin yanısıra sıvı deterjan, sabun, şampuan, ruj, cilalar ve endüstriyel yağlayıcılar gibi endüstiyel ürünlerin içeriğinde Palmiye yağı bulunur.

Bir ürün olarak benzersiz niteliklerine ve yüksek talebine rağmen palmiye yağı karışık bir üne sahiptir. Sürdürülemez, kontrolsüz bir şekilde üretildiğinde doğaya, vahşi yaşama ve insan hakları üzerinde olumsuz etkileri olmaktadır. Özellikle Batı Afrika, Güneydoğu Asya ve Güney Amerika kıtalarında palmiye yağı sorumsuzca üretildiği gözlemlenmektedir.

Palmiye yağı yetiştirmek için ormanlar temizlenerek yerlerine palmiye fidanlıkları ekilmiş ormanların ve vahşi yaşamın zarar görmesine sebep olunmuştur. Palmiye yağı üreten işçiler ve çiftçiler ise, kötü çalışma koşullarından ve düşük ücretlerden mustaripler.

RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil), yetiştirilen palmiye fidanlıklarının sürdürülebilirliğinin sağlanarak yağmur ormanlarının daha az zarar görmesini amaçlamaktadır.  Palmiye yağı kullanan üreticiler, RSPO sertifikalı palmiye yağı kullanarak bu plantasyonların sürdürülebilirliğine ve dolayısıyla yağmur ormanlarının korunmasına katkıda bulunmaktadırlar.

UBC Kimya olarak RSPO SSCS MB sertifikalı emülgatör, stabilizatör ve endüstriyel yağ tesisimiz ile sizlere sürdürülebilir palmiye bazlı içerik geniş ürün yelpazemizi sunuyoruz.

Sertifikalarımıza ulaşmak için lütfen bizlerle iletişime geçin.

Diğer sertifikalarımız